Bystre, zwinne i pełne pomysłów. Do przodu idą jak burza. Kolektyw Mamy Projekt

O kulisach powstania Mamy Projekt, o dzieciach, edukacji, pracy projektowej i pandemii miałam okazję rozmawiać z Joanną Studzińską i Małgosią Żmijską.

Mamy Projekt to kolektyw założony w 2015r. przez Joannę Studzińską – menadżerkę i kuratorkę, inicjatorkę wydarzeń kulturalnych i Małgosię Żmijską – pełną energii wizjonerkę, kuratorkę, specjalistkę od  pracy w metodzie design thinking. Asia i Małgosia to przede wszystkim dynamiczne mamy, które mają głowy pełne pomysłów.  

Założycielki Mamy Projekt tworzą wydawnictwa, gry, wystawy i działania edukacyjne, a wszystko to realizują budując partnerskie sieci złożone z rodzin, firm i instytucji. W swoich projektach stawiają na rozwijanie estetyki, promowanie postaw obywatelskich i edukację kulturalną. Ofertę kierują głównie do rodzin i dzieci.

Skąd pomysł na Mamy Projekt?

Kilka lat temu, gdy Małgosia i Asia zostały mamami, rozglądały się za ciekawą ofertą dla rodzin z dziećmi w swoim mieście zamieszkania. Szukały przewodników z zestawieniami miejsc, które warto odwiedzić; takich, które zaciekawią zarówno dzieci jak i dorosłych, pozwolą na poznanie wyjątkowych miejsc, podkreślą wyróżniki, historię. Nie znalazły jednak takich źródeł informacji, które byłyby podsumowaniem ich oczekiwań. Postanowiły opowiedzieć swoje miasto sobie i swoim dzieciom na nowo. 

NIEMAPA – nowa jakość przewodnika po miastach dla rodzin 

Tak zrodził się pomysł stworzenia przewodnika dla rodzin – NIEMAPY. Założenia były proste:  dobry projekt, przejrzysta forma, zadania do wykonania na papierze i w terenie, podkreślenie tożsamości miasta, jego wyjątkowych cech i historii. 

Dziewczyny zaprosiły do projektu studio kreatywne Ładne Halo. W ten sposób Maciek Blaźniak został autorem ogólnej koncepcji graficznej, zaprojektował dedykowany NIEMAPIE krój pisma i logo, a kilka NIEMAP później Joanna Guszta została współautorką tekstów i producentką. Asia i Małosia zaś, trzymając swe maleńkie dzieci na rękach, opowiadały w Urzędzie Miasta o swojej twórczej koncepcji i przekonywały dlaczego warto ją zrealizować. Z sukcesem. Tak stworzyły pierwszą NIEMAPĘ o Łodzi.

Lawina ruszyła – miejskie NIEMAPY powstały w 13 największych miastach w Polsce. NIEMAPA stała się pomysłową mozaiką pięknych ilustracji, ciekawych historii i twórczych zadań. Pomogła, i pomaga do dziś, animować wspólny, rodzinnie spędzany czas i uczy przez zabawę. 

Na stronie poświęconej NIEMAPOM miejskim dziewczyny nawołują: Pobierz NIEMAPĘ i idź na spacer. http://www.niemapa.pl

Na fali sukcesów NIEMAPY powstały, również w ramach serii,  regionalne przewodniki przedstawiające pomysły na weekendowe wycieczki i leśne wyprawy dla tych, którzy chcą bliżej poznawać swoje regiony. Zostały ilustrowane przez Patriciję Bliuj-Stodulską i odkrywają uroki lasów, puszcz, gór i rzek czy atrakcje poszczególnych województw (m.in. Bieszczady, Lasy Pomorza Gdańskiego, Puszcza Białowieska, woj. dolnośląskie). Co ciekawe, prawie wszystkie NIEMAPY (ok. 367 tysięcy wydrukowanych dotąd egzemplarzy) trafiają do odbiorców jako bezpłatne wydawnictwo rozdawane przez Partnerów projektu w całym kraju.

NIEMAPA jako wystawa dla rodzin

NIEMAPA okazała się strzałem w dziesiątkę, autorki uznały, że zapotrzebowanie na dobrej jakości edukację dzieci jest ogromne. Na podstawie NIEMAP zrodził się kolejny pomysł – realizacji wystaw przybliżających rodzinom ich miasto. Wystawy miały być zaproszeniem do zabawy, poznawania i testowania za pomocą zmysłów. Interaktywne i inspirujące do kreatywnych działań, ale bez użycia elektroniki, której wokół tak dużo. Wystawy zachęcały do poznawania poprzez eksperymenty, dotyk, ruch i zabawę. NIEMAPOWE wystawy można było zwiedzić m.in. w Poznaniu, Gdyni, Zabrzu, Gdańsku i Łodzi.

A może by tak przybliżyć dzieciom inne, ważne dzisiaj zagadnienia?

Pomysł tworzenia kreatywnych przewodników i wystaw wciąż ewoluował i stał się przyczynkiem do rozwoju w kolejnych obszarach – tym razem Asia i Małosia z zapragnęły przybliżyć najmłodszym aktualne wyzwania dzisiejszego świata i podjęły próbę edukacji w zakresie ekologii i kultury. 

Na tej bazie powstały kolejne projekty, już nie związane stricte z NIEMAPĄ, ale wciąż skierowane w stronę najmłodszych: wystawy: Przytul Polskę, Ekoeksperymentarium i Przeciek. Ta pierwsza miała za zadanie edukować dzieci w zakresie kultury własnego kraju, postaw patriotycznych, najważniejszych postaci historycznych, dwie kolejne dotyczyły szeroko pojętej edukacji ekologicznej w tym problemu oszczędzaniu wody. Wszystko to zrealizowane w sposób przyjazny dla dzieci – edukacji przez zabawę.

Wystawom towarzyszyły miejskie akcje, jak ta w Katowicach – gdzie z przynoszonych przez odwiedzających zużytych torebek foliowych powstała tkanina wypleciona z plastiku. Lokalna aktywistka wydziergała z pociętych reklamówek  materiał pokrywający choinkę, która stanęła w centrum miasta. 

Jak to wszystko pogodzić?

Rozwój w tak wielu dziedzinach wymusił zmiany w sposobach pracy zespołu. Jako, że każdy projekt był innym wyzwaniem, wymagał wykorzystywania różnych narzędzi projektowych – dziewczyny postawiły na kokreację – budowały duże zespoły składające się z animatorów kultury, designerów różnych dziedzin, architektów, przedstawicieli instytucji i firm. Pozwoliło im to na szybkie dostosowywanie się do zmieniających się uwarunkowań projektu, efektywną pracę oraz wypracowywanie optymalnych pod wieloma względami wyników. Nie bez wpływu na efektywność miało też doświadczenie Małgosi w pracy w oparciu o metodologię design thinking.

Przełom pandemiczny – krok w stronę zmiany strategii

I nastał rok 2020…

Na rok 2020 zaplanowanych było wiele wystaw, nie tylko tych związanych z NIEMAPĄ, ale również nowych koncepcji edukacyjnych.  Niestety, pandemia sprawiła, że większość projektów, szczególnie tych wystawienniczych, został wstrzymany. Sytuacja zmusiła Mamy Projekt do przeformułowania przyjętych założeń i koncepcji biznesowej. Jako, że Joanna i Małgosia nie mają w zwyczaju zatrzymywać się w miejscu –  bez względu na okoliczności – opracowały nowe plany na nowe czasy.

NIEMAPA tematyczna

Okazało się, że NIEMAPA nawet w czasie pandemii może stać się ciekawym narzędziem służącym edukacji najmłodszych. Zrodził się pomysł stworzenia  NIEMAPY pomocnej w walce z wszechobecnym wirusem, I tak, z zaproszonym do współpracy ilustratorem Przemkiem Liputem powstała Niemapa kontra zarazki. 

www.niemapakontrazarazki.pl

To z kolei nakierowało autorki do budowania kolejnych NIEMAP tematycznych, nie tylko tych związanych z miejscami.

Jak trafić do rodzin w dobie pandemii?

Joasia i Małgosia były zmuszone wyjść ze swojej strefy komfortu – nigdy dotychczas nie planowały działań online, lubią analog. Uznały, że jeśli chcą edukować i trafiać z ofertą do rodzin – muszą to robić w sieci.

Powstał koncept edukacyjnej gry online, skierowanej do dzieci w wieku 5 -10 lat – całkowicie bezpłatnej, bez konieczności logowania i bez żadnego progu dostępności. Gra dotycząca postaw ekologicznych powstała we współpracy z dużym zespołem projektowym, w którego skład m.in. weszli nauczyciele czy ilustratorzy. E-EkoEKsperymentarium ma być projektem długoterminowym, który będzie się rozwijał i rozbudowywał.

Premiera gry z dwoma pierwszymi pomieszczeniami: kuchnią i łazienką będzie miała miejsce już 4 grudnia 2020 poprzez stronę http://www.ekoeksperymentarium.pl

W planach na najbliższe miesiące jest również projektowanie i wydawanie kolejnych NIEMAP: tematycznych – skierowanych dla seniorów (jakże aktualny temat!), dla turystów z zagranicy – o Polsce, i regionalnych m.in. dla województwa mazowieckiego, oraz projekt z dziedziny placemakingu dla miasta Łodzi, którego szczegółów jeszcze nie zdradzamy.

Plany 

Czym nas zaskoczy Mamy Projekt w przyszłości?

Zwinność, energia i kreatywność Joanny i Małgosi oraz całego zespołu zaowocuje projektami, których nie spodziewają się dziś same autorki. Jednego jestem pewna –  nowych pomysłów nie zabraknie.

Ciekawostka

w logo Mamy Projekt wpisane zostały imiona dzieci Asi i Małgosi czyli: mAmyProjEkt (Anastazja, Pola i Eustachy).

Przeczytaj też o: design dla dzieci

Autor: Olga Łosiak,
redaktor naczelna.

Śledzę najnowsze trendy w polskim designie. Dostarczam inspiracji prezentując najnowsze projekty, relacje z wydarzeń, sylwetki twórców i ciekawe proekologiczne inicjatywy. Przez 8 lat współtworzyłam plebiscyt must have organizowany przez łódź Design Festival, wyróżniający najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku. Przez kolejne dwa lata byłam też członkiem Rady Ekspertów tegoż plebiscytu. Organizowałam wystawy, konferencje i wydarzenia poświęcone polskiemu wzornictwu. Pracuję z projektantami i studiami projektowymi promując, doradzając i wspierając ich rozwój. Na blogu podzielę się z Tobą moją wiedzą i pasją. Opowiem Ci o dobrze zaprojektowanych przedmiotach i usługach, na które natrafiłam.