Janusz Kaniewski w Muzeum Miasta Gdyni

„design powinien być funkcjonalny, estetyczny a jak się przy tym ktoś uśmiechnie to znaczy że to dobry design.”

 Janusz Kaniewski na wystawie z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni

Jeszcze do 28 lutego w Muzeum Miasta Gdyni możecie zwiedzać świetnie zaaranżowaną, osobistą i wzruszającą wystawę poświęconą przedwcześnie zmarłemu Januszowi Kaniewskiemu – polskiemu projektantowi światowego formatu. Wystawę ważną, bo upamiętniającą jego wspaniały, genialny dorobek. W 2020 roku mija 5 lat od jego śmierci.

Wystawa w subtelny sposób ukazuje dwa oblicza Kaniewskiego: to oficjalne, projektanta motoryzacyjnego  i prywatne – bazujące na wspomnieniach rodziny i stanowiące tło dla zrozumienia jego wielu realizacji.

Młodość i rodząca się pasja

Przechodząc między kolejnymi punktami wystawy zaczynamy od poznania Janusza jako młodego chłopca, który już jako 4 latek malował wszystko i wszędzie. Obejrzymy zeszyty szkolne z rysunkami na okładkach, zdjęcia z podróży z rodziną i znajomymi, obrazy, humorystyczne pocztówki wysyłane do najbliższych. Dowiemy się, że prawdziwa pasja do motoryzacji zrodziła się  podczas zwiedzania z ojcem jednej z wystaw, na której Janusz zachwycił się makietą sportowego VOLVO 480. Od tego momentu był przekonany, że jego przyszłość będzie związana z projektowaniem samochodów. Wiele lat później miłość do tego modelu sprawiła, że kupił samochód dla siebie.

Fascynacja motoryzacją

W kolejnej sekcji poznamy projekty, z którymi najczęściej jest kojarzony – te związane z motoryzacją. Kaniewski fach swój doskonalił  między innymi na studiach w Instytucie Designu w Turynie. Zobaczymy projekty m.in. dla takich marek jak Ferrari, Alfa Romeo, Maserati, Fiat.  Projektował pojazdy specjalistyczne. Przez lata współpracował z prestiżową włoską marką Pininfarina. W projektach samochodów odpowiadał głownie za „twarz samochodu” – jego reflektory. Prowadził z Mazdą pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów i zasiadał w jury konkursy Mazda Design. Pracował przy aktualnym logotypie Fiata.

Nie tylko samochody

Jego nieprzeciętny talent i wszechstronność zaowocowały także projektami obuwia sportowego, konsol do gier, foteli kolejowych, jachtów, architektury, grafik. Był również autorem ilustracji do książek, projektował logotypy, etykiety produktów m.in. dla Żywca. Stworzył nazwę i logo Monopolis – niedawno otwartej łódzkiej inwestycji nagrodzonej w 2020 roku roku nagrodą MIPIM AWARDS 2020 zwaną potocznie oscarem nieruchomości.

Tworzył autorskie, humorystyczne rysunki, które zebrał w książce Dzikie Wino. Zaprojektował ponadczasowy model butów LANGE, w których Puchar świata w slalomie gigancie  zdobył Herman Maier w 2001 roku. Do dziś ten model pozostaje bazą do tworzenia kolejnych. Na wystawie zobaczymy też polskie realizacje projektanta: makietę stacji paliw Stop Cafe Meeting Point dla Orlen w Gdańsku, która została wybrana stacją benzynową 2012 roku, czy projekt szkoleniowo – ekspozycyjnej ciężarówki dla marki KOLO.

Większość z projektów przedstawionych jest w formie szkiców, makiet, prezentacji, filmów, obrazów, pamiątek udostępnionych przez rodzinę. Kuratorka wystawy, Anna Śliwa, skupia się na pokazaniu inspiracji do powstawania projektów – roboczych rysunków z dopiskami, notatkami, dodatkowymi ilustracjami – materiałów, które pozwalają nam poznać projektanta z innej strony.

Wizjoner

„Najskuteczniejszy sposób przewidywania przyszłości to jej tworzenie”

Projektował przyszłość – tworzył futurystyczne koncepcje.  Wiele z jego szkiców dostępnych na ekspozycji nigdy nie ujrzało światła dziennego. Zaprojektował futurystyczny samochód Zły, zainspirowany powieścią Leopolda Tyrmanda, który miał być  kwintesencją samej natury samochodu  jako źródła fascynacji, szczęścia i nieszczęścia. Sylwetka Złego zainspirowana została charakterystyczną kabiną samolotu myśliwskiego MIG29. Niestety projektant nie zdążył wykonać prototypu – zobaczymy tylko rysunki. Przeciwwagą dla aroganckiego Złego miał być Dobry – pojazd komunikacji publicznej, którego projekt nigdy nie został zrealizowany.

Był prekursorem nowoczesnego myślenia o designie, wtedy gdy inni postrzegali go tylko w kontekście drogich, luksusowych przedmiotów, niekoniecznie użytecznych. Już wiele lat temu podkreślał rolę recyclingu zanim jeszcze hasło to stało się „modne”. Przykładem są prezentowane na wystawie buty ze skórek od owoców w duchu zero waste.

„Nie projektuje się przedmiotów, tylko proces: wdrożenia, produkcji, sprzedaży, dystrybucji, recyclingu”

Jest i prezentacja przygotowana dla Gdyni-  efekt współpracy Kaniewskiego z prezydentem miasta, która ukazuje jak prostymi, niedrogimi zabiegami poprawić estetykę i funkcje miasta.

„Projektowanie to narzędzie poprawiające funkcjonalność naszego otoczenia i tworzące lepszą przyszłość”.

Z tej części wystawy wyłania się obraz wrażliwego, niezwykle utalentowanego człowieka, humanisty o szerokich horyzontach, który kochał życie i swój zawód.

„Dobry design polega czasem na powstrzymywaniu się od designu”

Janusz był błyskotliwym, pełnym humoru wizjonerem. Jednym z najbardziej innowacyjnych polskich projektantów. Człowiekiem niezwykłym, smakoszem życia. Zawsze podkreślał, że jako projektant żyje w przyszłości, musi wyprzedzać swoje czasy o piętnaście, dwadzieścia lat.  Jak trafnie zauważył, co 30 lat światem wstrząsają przełomowe wydarzenia, które zmieniają nasz sposób funkcjonowania. Janusza nie ma wśród nas, ale wchodzimy właśnie w okres zmian, który zapowiadał. Wygląda na to, że się nie mylił.

Ciekawostka:

Jego projekty były nasiąknięte muzyką, której słuchał podczas pracy. Może i was zainspiruje do stworzenia czegoś wyjątkowego?

playlista. Kaniewski. Muzyczne inspiracje.

Wystawa Janusz Kaniewski w ramach cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci; Kurator: Anna Śliwa. Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni czynna do 28.02.2021 roku

Autor: Olga Łosiak,
redaktor naczelna.

Śledzę najnowsze trendy w polskim designie. Dostarczam inspiracji prezentując najnowsze projekty, relacje z wydarzeń, sylwetki twórców i ciekawe proekologiczne inicjatywy. Przez 8 lat współtworzyłam plebiscyt must have organizowany przez łódź Design Festival, wyróżniający najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku. Przez kolejne dwa lata byłam też członkiem Rady Ekspertów tegoż plebiscytu. Organizowałam wystawy, konferencje i wydarzenia poświęcone polskiemu wzornictwu. Pracuję z projektantami i studiami projektowymi promując, doradzając i wspierając ich rozwój. Na blogu podzielę się z Tobą moją wiedzą i pasją. Opowiem Ci o dobrze zaprojektowanych przedmiotach i usługach, na które natrafiłam.