Elementarz polskiej kultury. Wystawa i książka dla dzieci i dorosłych

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś nagle prosi nas o wymienienie najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej – najlepiej takich znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zaczynamy się zastanawiać, kojarzymy kilka dzieł związanych z dziedzinami, którymi się szczególnie interesujemy. Ktoś bez mrugnięcia okiem wymieni polskich plakacistów, ktoś inny – reżyserów filmowych albo teatralnych, jeszcze ktoś – jazzmanów albo kompozytorów muzyki klasycznej. Ale niewiele osób będzie umiało wymienić przeboje polskiej kultury z większości dziedzin.

Wystawa została pomyślana jako swoista ściągawka, podpowiedź, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, jakie dzieła warto kojarzyć, jakie fakty i anegdoty w rozmowach o polskiej sztuce warto przywoływać.

Elementarz prezentuje artystów z 11 dziedzin kultury:  jazzu, architektury, filmu, grafiki, rzeźby + instalacji, fotografii, kultury popularnej + nowych technologii, malarstwa, teatru, muzyki klasycznej, literatury

Dzieła i ich twórcy opowiedziane oczami 11 ilustratorów młodego pokolenia


 Wybór kuratorów jest  oczywiście w stu procentach subiektywny i każdy znajdzie sto argumentów, aby wskazać sto innych dzieł i stu innych twórców, ale o to właśnie chodzi: żeby o polskiej sztuce rozmawiać, a przy okazji ją poznawać, oswajać i propagować.
Na wystawie Elementarz Polskiej Kultury 11 artystów przygotowało autorskie interpretacje wybranych dzieł. Ich plakaty stanowią główną, wizualną treść wystawy.  Wystawa jest więc nie tylko przyczynkiem do rozmowy o polskiej sztuce po 1918, ale też o wyjątkowym zjawisku, jakim jest dziś eksplozja graficznych talentów w Polsce.

Graficy biorący udział wystawie: 

Barbara Flores, Igor Kubik, Aleksandra Jasionowska, Karolina Lubaszko, Łukasz Madejski (Tin Boy), Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski

Książka „Elementarz polskiej kultury” autorstwa Ewy Solarz, Karola
Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec dostępna jest od października 2020

Warto zapoznać się również z innymi publikacjami Ewy Solarz i wydawnictwa Wytwórnia

_Ilustrowany Elementarz Polskiego Designu czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów

_Ilustrowany Elementarz Designu czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów

_Wszystko Widzę Jako Sztukę

Kolejnym punktem na mapie Polski, gdzie prezentowana będzie wystawa jest BWA Tarnów (grudzień 2020)

Autor: Olga Łosiak,
redaktor naczelna.

Śledzę najnowsze trendy w polskim designie. Dostarczam inspiracji prezentując najnowsze projekty, relacje z wydarzeń, sylwetki twórców i ciekawe proekologiczne inicjatywy. Przez 8 lat współtworzyłam plebiscyt must have organizowany przez łódź Design Festival, wyróżniający najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku. Przez kolejne dwa lata byłam też członkiem Rady Ekspertów tegoż plebiscytu. Organizowałam wystawy, konferencje i wydarzenia poświęcone polskiemu wzornictwu. Pracuję z projektantami i studiami projektowymi promując, doradzając i wspierając ich rozwój. Na blogu podzielę się z Tobą moją wiedzą i pasją. Opowiem Ci o dobrze zaprojektowanych przedmiotach i usługach, na które natrafiłam.