KO-LEKCJE. Animowana historia polskiego designu

Polski design opowiedziany na nowo. KO-LEKCJE są platformą edukacyjną, na której znalazły się filmy animowane opowiadające o polskim wzornictwie. To historia w pigułce, która zainteresuje wszystkich pasjonatów designu i architektury – opowiada o artystach, wydarzeniach historycznych, stylach projektowych począwszy od 1886 roku. W bardzo przystępny sposób systematyzuje naszą wiedzę o początkach rodzącej się kultury wzornictwa.

Nowa jakość edukacji w dobie chaosu informacyjnego i pandemii

Inspiracją do powstania krótkich, atrakcyjnie animowanych filmów był lockdown i zamknięcie muzeów na początku roku. Kaja Nosal i Anna Wręga ze studia projektowego ONTO, które na co dzień projektują wystawy i zajmują się działaniami edukacyjnymi postanowiły swoje działania przenieść do sieci. Przygotowany został materiał dydaktyczny skrojony na miarę dzisiejszego świata, w którym wiedzę chcemy zdobywać szybciej i w bardziej atrakcyjny sposób. Szeroko dostępny i przystępny. Zarówno dla dzieci jak i dorosłych. To jednocześnie eksperyment  – próba redefinicji edukacji i znalezienia atrakcyjnej dla wszystkich pokoleń formy podania wiedzy.

Od Stylu Zakopiańskiego do Awangardy – 3 odcinki

Historia polskiego designu – odcinek 1

Wszystko zaczyna się od gruźlicy, która sprawia, że Stanisław Witkiewicz jedzie do Zakopanego – znanego w tym czasie uzdrowiska. To tam widzi po raz pierwszy kolekcję zakopiańskich przedmiotów użytkowych, które inspirują go do stworzenia Stylu Zakopiańskiego co daje początek Polskiej Sztuce Stosowanej.  W tym samym czasie Polacy będący pod zaborami, walczą o swoją tożsamość i odrębność kulturową.

zobacz odcinek 1

Historia polskiego designu – odcinek 2

O wielkim sukcesie na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, gdzie po 123 latach niewoli Polacy prezentują dorobek artystyczny odrodzonego kraju i skąd się wzięła polska tożsamość, skoro Polski nie było na mapie. Polacy otrzymują ogromną ilość nagród.

zobacz odcinek 2

Historia polskiego designu – odcinek 3

O globalnym kryzysie, który zmusza do poszukiwań tańszych rozwiązań – już wtedy „ornament to zbrodnia”, a priorytetami projektowania są funkcjonalność oraz ekonomia produkcji. Nastaje czas awangardy.To opowieść o przeplataniu się tradycji i awangardy na pewnej wystawie, o posiadłości, w której czas spędza prezydent Mościcki, a także o salonach polskiej kultury — tych warszawskich i tych pływających. Podróż przerywa im rok 1939 i II Wojna Światowa.

zobacz odcinek 3

Oglądaj eksponaty online

Czekamy na dalsze losy polskich wzorów! Planowane są kolejne odcinki.

A tymczasem postaci, design i architekturę prezentowaną w KO-LEKCJACH spotkacie też Muzeum Narodowym w Warszawie między innymi w otwartej w 2017 roku Galerii Wzornictwa Polskiego. Z uwagi na pandemię dziś zbiory dostępne są online pod linkiem: https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl

więcej o KO-LEKCJACH: www.ko-lekcje.pl

KO-LEKCJE powstały w ramach rządowego programu “Kultura w sieci”.

produkcja: ONTO studio www.ontostudio.pl; scenariusz: Kaja Nosal, Anna Wręga, konsultacja merytoryczna: Anna Demska, reżyseria: Bartłomiej Świderski, ilustracje: Adam Wójcicki, animacja: Marek Kramarczyk, Tomasz Bar, lektor: Krzysztof Unrug, Julita Michalak muzyka: Jaguarec, udźwiękowienie: Paweł Uszyński, Ucho studio, tłumaczenie: Caryl Swift

Autor: Olga Łosiak,
redaktor naczelna.

Śledzę najnowsze trendy w polskim designie. Dostarczam inspiracji prezentując najnowsze projekty, relacje z wydarzeń, sylwetki twórców i ciekawe proekologiczne inicjatywy. Przez 8 lat współtworzyłam plebiscyt must have organizowany przez łódź Design Festival, wyróżniający najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku. Przez kolejne dwa lata byłam też członkiem Rady Ekspertów tegoż plebiscytu. Organizowałam wystawy, konferencje i wydarzenia poświęcone polskiemu wzornictwu. Pracuję z projektantami i studiami projektowymi promując, doradzając i wspierając ich rozwój. Na blogu podzielę się z Tobą moją wiedzą i pasją. Opowiem Ci o dobrze zaprojektowanych przedmiotach i usługach, na które natrafiłam.