KO-LEKCJE. Animowana historia polskiego designu

Polski design opowiedziany na nowo. KO-LEKCJE są platformą edukacyjną, na której znalazły się filmy animowane opowiadające o polskim wzornictwie. To historia w pigułce, która zainteresuje wszystkich pasjonatów designu i architektury – opowiada o artystach, wydarzeniach historycznych, stylach projektowych począwszy od 1886 roku. W bardzo przystępny sposób systematyzuje naszą wiedzę o początkach rodzącej się kultury wzornictwa.
Nowa jakość edukacji w dobie chaosu informacyjnego i pandemii
Inspiracją do powstania krótkich, atrakcyjnie animowanych filmów był lockdown i zamknięcie muzeów na początku roku. Kaja Nosal i Anna Wręga ze studia projektowego ONTO, które na co dzień projektują wystawy i zajmują się działaniami edukacyjnymi postanowiły swoje działania przenieść do sieci. Przygotowany został materiał dydaktyczny skrojony na miarę dzisiejszego świata, w którym wiedzę chcemy zdobywać szybciej i w bardziej atrakcyjny sposób. Szeroko dostępny i przystępny. Zarówno dla dzieci jak i dorosłych. To jednocześnie eksperyment – próba redefinicji edukacji i znalezienia atrakcyjnej dla wszystkich pokoleń formy podania wiedzy.
Od Stylu Zakopiańskiego do Awangardy – 3 odcinki
Historia polskiego designu – odcinek 1
Wszystko zaczyna się od gruźlicy, która sprawia, że Stanisław Witkiewicz jedzie do Zakopanego – znanego w tym czasie uzdrowiska. To tam widzi po raz pierwszy kolekcję zakopiańskich przedmiotów użytkowych, które inspirują go do stworzenia Stylu Zakopiańskiego co daje początek Polskiej Sztuce Stosowanej. W tym samym czasie Polacy będący pod zaborami, walczą o swoją tożsamość i odrębność kulturową.
Historia polskiego designu – odcinek 2
O wielkim sukcesie na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, gdzie po 123 latach niewoli Polacy prezentują dorobek artystyczny odrodzonego kraju i skąd się wzięła polska tożsamość, skoro Polski nie było na mapie. Polacy otrzymują ogromną ilość nagród.
Historia polskiego designu – odcinek 3
O globalnym kryzysie, który zmusza do poszukiwań tańszych rozwiązań – już wtedy „ornament to zbrodnia”, a priorytetami projektowania są funkcjonalność oraz ekonomia produkcji. Nastaje czas awangardy.To opowieść o przeplataniu się tradycji i awangardy na pewnej wystawie, o posiadłości, w której czas spędza prezydent Mościcki, a także o salonach polskiej kultury — tych warszawskich i tych pływających. Podróż przerywa im rok 1939 i II Wojna Światowa.
Oglądaj eksponaty online
Czekamy na dalsze losy polskich wzorów! Planowane są kolejne odcinki.
A tymczasem postaci, design i architekturę prezentowaną w KO-LEKCJACH spotkacie też Muzeum Narodowym w Warszawie między innymi w otwartej w 2017 roku Galerii Wzornictwa Polskiego. Z uwagi na pandemię dziś zbiory dostępne są online pod linkiem: https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl

więcej o KO-LEKCJACH: www.ko-lekcje.pl
KO-LEKCJE powstały w ramach rządowego programu “Kultura w sieci”.
produkcja: ONTO studio www.ontostudio.pl; scenariusz: Kaja Nosal, Anna Wręga, konsultacja merytoryczna: Anna Demska, reżyseria: Bartłomiej Świderski, ilustracje: Adam Wójcicki, animacja: Marek Kramarczyk, Tomasz Bar, lektor: Krzysztof Unrug, Julita Michalak muzyka: Jaguarec, udźwiękowienie: Paweł Uszyński, Ucho studio, tłumaczenie: Caryl Swift
Autor: Olga Łosiak,
redaktor naczelna.
